Od čtvrtka 20. března až do konce srpna 2014 nabízí Muzeum Policie ČR v Praze ke shlédnutí výstavu „Víra“ odcizená a navrácená. Veřejnost má možnost prohlédnout si mnoho artefaktů, které byly z našich kostelů odcizeny a poté vyvezeny do zahraničí za účelem prodeje. Některé se ale podařilo vrátit zpět do ČR. Stojí za tím především pečlivá a trpělivá práce mnoha policistů. Součástí výstavy jsou i informace o tom, jak se podobné případy vyšetřují a co všechno vlastně policie v takových situacích dělá. !
Po roce 1989 u nás závratně stoupl počet vykradených kostelů a církevních památek vůbec. Od roku 1990 do roku 2013 vyšetřovali policisté celkem 10 741 takovýchto případů. Vyčíslená finanční škoda dosáhla závratné částky 1 miliarda 193 miliónů korun. Na webu PČR o tom prostřednictvím tiskové zprávy informoval ředitel odboru tisku a public relations, Pavel Novák.
Při krádežích tohoto typu nelze ale brát do úvahy jen škodu vyčíslenou penězi. Plk. Vratislav Grégr, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR, který se problematikou objasňování těchto trestných činů a navracením ukradených předmětů zpět do České republiky dlouhodobě zabývá, k tomu řekl: „Skutečná škoda je však několikanásobně vyšší, neboť historická, umělecká a morální hodnota takových předmětů je nevyčíslitelná. Jenom tržní hodnota těchto předmětů, z nichž o některé Česká republika přišla natrvalo, je odhadována na 20 miliard korun.“
Nekontrolovaný vývoz památek, které představují naše národní dědictví do zahraničí, dostal zelenou poté, co byla otevřena západní hranice pro volné cestování. V nabídkách mnoha aukčních domů, galerií nebo starožitnictví se začaly nabízet a doposud nabízejí mnohé umělecké předměty, které byly odcizeny právě v církevních objektech na našem území. Jejich vypátrání a především návrat do vlasti, což je vlastně cílem mravenčí policejní práce, je velmi složitý proces. Svou roli v něm hraje mnoho subjektů, od Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR přes další složky policie až po státní správu, např. Ministerstvo kultury ČR nebo Ministerstvo spravedlnosti ČR.
„Bohužel, návrat takto „vyvezených“ památek je nejistý a velmi zdlouhavý, nicméně má smysl. Národ bez kultury, kulturního dědictví a víry by nebyl národem,“ uvedl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR plk. Milan Pospíšek MSc.
Doufejme tedy, že se policistům bude i nadále dařit vracet naše odcizené sakrální památky zpět domů a naše historické dědictví nám tak bude dál moci připomínat doby dávno i nedávno minulé.
Foto: policie.cz
pchj
|